Co kupić: drukarki czy kasy fiskalne?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Większość przedsiębiorców, których obowiązujące przepisy obligują do zakupu, zarejestrowania i używania urządzeń fiskalnych zastanawia się, jaki rodzaj urządzeń kupić. Obecnie do dyspozycji przedsiębiorcy mają bardzo szeroki katalog różnorodnych kas, drukarek i innych systemów kasowych, których działanie jest zgodne z zaleceniami Ministerstwa Finansów. Ważny jest jednak nie tylko rodzaj urządzenia, ale również jego możliwości wykorzystania i współpracy z innymi urządzeniami sklepowymi. Warto więc przed zakupem zapoznać się z wszelkimi parametrami tych urządzeń.

Drukarki dla sklepów, kasy dla taksówkarzy?

Oferta urządzeń fiskalnych jest bardzo szeroka, stąd każdy przedsiębiorca wybierze dla siebie odpowiedni sprzęt. Najbardziej popularne są obecnie Kasy Fiskalne i drukarki fiskalne. Największą różnicą, jaka istnieje między tymi dwoma urządzeniami dotyczy konieczności posiadania dodatkowego komputera. Ten obowiązek związany jest z drukarką fiskalną, która nie ma możliwości samodzielnej pracy. Aby mogła właściwie funkcjonować potrzebny jest podłączony do drukarki komputer, na którym zainstalowany jest program ewidencjonujący wielkość obrotów, a także naliczający odpowiednią stawkę i kwotę podatku od towarów i usług VAT.

Ten obowiązek dotyczy jednak wyłącznie drukarek fiskalnych, bowiem kasy fiskalne są urządzeniami całkowicie samodzielnymi i nie wymagającymi dodatkowego sprzętu. Dlatego właśnie w sklepach najczęściej używa się drukarki, zaś w taksówkach i innych miejscach, w których brak jest odpowiedniej ilości miejsca – wykorzystuje się częściej kasy fiskalne. W przypadku wspomnianych wyżej taksówkarzy, należy wybrać taką kasę, która ma możliwość współpracy z zainstalowanym w samochodzie taksometrem.

Wielkość urządzenia, czy ilość dodatkowych funkcji

Z punktu widzenia przedsiębiorcy inwestującego pieniądze w nowoczesne kasy fiskalne ma znaczenie nie tylko wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim możliwość wykorzystania jego wszystkich funkcji. Przede wszystkim chodzi o wielkość pamięci, która pozwala na zapisanie na niej nie tylko potrzebnego oprogramowania fiskalnego, ale również wprowadzenie odpowiednio licznej bazy produktów.